Umělecká tvorba akademického malíře Miroslava Houště

je pokračováním staleté a nepřerušené klasické výtvarné tradice.

Jaro, velikonoce a tip na výlet

Jaro otvírá svou knihu barev, ne však prudkým trhnutím, ale jen téměř nenápadně zesílí kolorit už tak trochu jarně připravené nálady, doprovázející lehké kroky letošní zimy.

Velikonoce jsou svátky, ctíme je všichni, máme někde v genech jakýsi zářez, o který zavadí vždy ve správnou dobu ozubí našich soukromých strojů času a my se cítíme znovuzrozeni, máme trochu více sil, radosti i chuti do života. Velikonoce jsou též v našem kulturním rámci uchopeny a kumulovány do nejfantastičtějšího příběhu nového zákona, do příběhu smrti a znovuzrození Krista.

Velikonoce jako svátky přinášejí i volné dny, jež nám mohou poskytnout i čas na výlety.

Nedaleko od nás je dnes již jako součást Prahy, na břehu Vltavském, v poklidu rozložena prastará obec Zbraslav. Navštívíme–li ji v těchto dnech, nejen že půjdeme po stopách otce vlasti, císaře a krále Karla IV., který zde zastavil své kroky při návratu z Francie, aby se ztišil v klášterních zdech a v Aule regia (síň králů) uctil památku Elišky Přemyslovny, své matky, České královny, ale ještě zde nyní uvidíme sbírku orientálního umění Národní galerie a výstavu „Figurální malba východní Asie“. Můžeme zblízka obdivovat repliku koruny z doby Korejského království Silla – 6. stol., zapůjčené ze Soulu pod patronací velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Výstava je doplněna možností koupě mimořádného katalogu, vycházejícího po smrti svého autora, zakladatele sbírky orientálního umění Národní galerie Lubora Hájka (1921-2000)

 

S přáním krásných velikonoc M+M Houšťovi