Umělecká tvorba akademického malíře Miroslava Houště

je pokračováním staleté a nepřerušené klasické výtvarné tradice.

Pozvání do Zlaté Uličky

Udělám dnes výjimku ve svých úvodnících, které obvykle píši v trochu meditativním duchu, aby dávaly čtenáři prostor pro zamyšlení a vlastní názor. Dnes jsem však zvolil formu pozvánky.

Na Pražském Hradě byla právě znovuotevřena Zlatá Ulička. Toto až trochu bizarní seskupení maličkých domků povolil postavit příslušníkům hradní posádky slovutný a trochu tajemný sběratel umění všeho druhu, podporovatel alchymistů, císař Rudolf II.

Tento velmi zvláštní komplex však žil dále svým životem a jeho místnůstky hostily neuvěřitelně širokou paletu lidí, postaviček i osobností. Ti všichni se tak trochu legračně scházeli na jedné toaletě, jež se nacházela na dolním konci uličky. Celá atmosféra    popisovaného prostoru vytvoří pro návštěvníka chvilku uvolnění a rozveselení, neboť všude    kolem, v okrsku Hradčan jsou jen monumentální a důstojné budovy, chrámy, parky a zahrady.

To vše trochu uvidíte i ze Zlaté Uličky, z malých okének, proražených do fortifikačního systému směrem do Jeleního Příkopu, nebo z terasovitého výběžku za věží Daliborkou, která je i se svou expozicí také plně k dispozici divákům. Než však vstoupíte do jejího okrsku, nezapomeňte po levé straně uličky vstoupit do droboučkého prvorepublikového kina, které stále nabízí sadu předválečných pohledů na Prahu, vše je zarámováno koloritem původního bytu dávného autentického filmaře a fotografa.

V některých domečcích vás okouzlí prostředí alchymistických dílen, zlatníkův stůl s klíckou na kanárka a záhadnou skleněnou koulí, která, naplněna vodou, mnohokrát zesilovala a zjemňovala světlo svíčky, aby mistrovo oko mohlo spočinout i na těch nejmenších filigránech šperků. Uvidíte i zbraně, chladné i palné, můžete si vyzkoušet ochranný systém střílen i  pokusit se zasáhnout cíl z kuše, šípem vystřeleným vaší vlastní rukou. Literární inspirace je pak vzbuzena bezprecedentně pražským autorem Franzem Kafkou, který zde asi tři roky bydlel a psal.

Ještě jednou doporučuji návštěvu této části Hradu po její úspěšné rekonstrukci, která nekapitalizuje jen na turistickém efektu, ale je vidět, že byla provedena s velkou pozorností Správy Pražského Hradu a všech dalších tvůrců, nejen esteticky, ale i vtipně.                                  

 

Miroslav Houšť